- Telephone:
- 07836 248817 | 07836 248817
Key facts
Print summaryFinished In Smooth Mint With Grey Cloth Interior,PAS,E/Windows,Remote C/Locking,CD Etc Etc 2 Owners 53,000 Miles With FSH And Having Just Been Serviced! 2 Owners Since New Mot’d April 2027! ULEZ COMPLIANT! £35 Road Tax! Excellent Condition Throughout,Drives Superb Only £3790!!Call/Whatsapp 07836 248817 Or Email [email protected] Walk around Video Available Upon Request, Next MOT due 28/04/2027, Last serviced on 19/05/2026 at 53,231 miles, Full service history, Excellent bodywork, Interior - Excellent Condition, Tyre condition Good, Green, 2 owners, Call/Text Or WhatsApp 07836 248817, £3,790
This car comes with
Full Book Pack, 12V Socket - Front, 14in Steel Wheels, ABS - Anti-Lock Braking System, ASR - Anti-Slip Regulation, Airbags - Driver, Airbags - Front Side, Airbags - Passenger, BAS - Brake Assistance System, Body Coloured Bumpers, Drivers Knee Airbag, Dualdrive Power Steering, EBD - Electronic Brakeforce Distribution, ESP - Electronic Stability Programme, Electric Front Windows, Fix and Go Puncture Repair Kit, GSI - Gear Shift Indicator, Grab Handle, Hill Holder, MSR - Motor Slip Regulation, Radio-CD and MP3 Player, Remote Central Locking, Seats - Passengers Memory Function, Space Saver Spare Wheel, Steering Wheel - Black, Steering Wheel - Height Adjustment, Thermal Windows, Tyre Pressure Monitor System, Window Airbags
- 202605182499119
- 2015
- 15
- £3,790
- 379
- 52,000
- Cars
- FIAT
- 500
- 9RreTQKkfyI=
Vehicle summary
Performance & economy
| Fuel consumption (urban) | 51.40 mpg |
|---|---|
| Fuel consumption (extra urban) | 65.70 mpg |
| Fuel consumption (combined) | 60.10 mpg |
| 0 - 60 mph | No details available |
| Top speed | 99 mph |
| Cylinders | 4 |
| Valves | 8 |
| Engine power | 69 bhp |
| Engine torque | 75.00 lbs/ft |
Dimensions
| Height | 1485 mm |
|---|---|
| Height inclusive of roof rails | No details available |
| Length | 3546 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width including mirrors | No details available |
| Fuel tank capacity | 35.00 litres |
| Minimum kerb weight | No details available |
Interior/exterior
| Interior features | Exterior features |
|---|---|
| 12V Socket - Front | 14in Steel Wheels |
| Daytime Running Lights | Body Coloured Bumpers |
| Dualdrive Power Steering | Door Handles - Chrome |
| Grab Handle | Electric Front Windows |
| Radio-CD and MP3 Player | Fix and Go Puncture Repair Kit |
| Seats - Passengers Memory Function | Space Saver Spare Wheel |
| Steering Wheel - Height Adjustment | Thermal Windows |
| USB Port |
Safety
| ABS - Anti-Lock Braking System |
| ASR - Anti-Slip Regulation |
| Airbags - Driver |
| Airbags - Front Side |
| Airbags - Passenger |
| BAS - Brake Assistance System |
| Drivers Knee Airbag |
| EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
| ESP - Electronic Stability Programme |
| GSI - Gear Shift Indicator |
| Hill Holder |
| MSR - Motor Slip Regulation |
| Remote Central Locking |
| Steering Wheel - Black |
| Tyre Pressure Monitor System |
| Window Airbags |
Please note
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.