- Telephone:
- 07836 248817 | 07836 248817
Fiat Panda 0.9 TwinAir Cross Hatchback 5dr Petrol Manual Euro 6 (s/s) (90 bhp) Black!Black!Black!
Key facts
Print summaryFinished In Stunning Black With Cloth InteriorPAS,E/Windows,Climate Control,Remote C/Locking,Alloys,CD,Bluetooth Etc Etc 3 Owners 74,000 Miles! Mot’d March 2027 ULEZ COMPLIANT! Excellent Condition Throughout,Drives Auperb Only £7990!! Call/Whatsapp 07836 248817 Or Email [email protected], Next MOT due 15/03/2027, Last serviced on 27/04/2026 at 74,275 miles, Part service history, Excellent bodywork, Interior - Excellent Condition, Tyre condition Good, Black, 3 owners, Call/Text Or WhatsApp 07836 248817, £7,990
This car comes with
Winter Pack, Space Saver Spare Wheel, Fabric and Eco Leather - Grey-Brown, 12V Socket, 15in Alloy Wheels - Off Road, 2 Rear Head Restraints, ABS - Anti-Lock Braking System, Airbags - Driver, Airbags - Front Side, Airbags - Passenger, Automatic Climate Control, Bluetooth Radio, Body Coloured Bumpers, Body Coloured Door Mirrors, CIAO Fiat Sticker, Ceiling Front Spot Light Timer, Control Panel with Trip Computer, Dualdrive Power Steering, ESP - ASR - Hill Holder, Electrically Adjustable Heated Door Mirrors, Exterior Temperature Sensor, Five Seat with 40-60 Split Fix and Fold Rear Seat, Fix and Go Puncture Repair Kit, Front Fog Lights, Front Power Windows, Height Adjustable Drivers Seat, Height Adjustable Steering Wheel, High Central Console, Hill Descent Control, Leather Steering Wheel and Gear Knob, Luggage Compartment Light, MOPAR Floor Mats, Owners Manual English Language, Passenger Side Sunvisor with Courtesy Mirror, Rear Differential Gear Locking, Remote Control Central Door Locking, Roof Rails, Side Mouldings - Black, Steering Wheel Controls, Three Rear Seatbelts and Head Restraints, Tyre Pressure Monitor System, Window Airbags
- 202604251880748
- 2018
- 18
- £7,990
- 799
- 74,000
- Cars
- FIAT
- Panda
- SI7rBzgi6TY=
Vehicle summary
Performance & economy
| Fuel consumption (urban) | No details available |
|---|---|
| Fuel consumption (extra urban) | No details available |
| Fuel consumption (combined) | 37.20 mpg |
| 0 - 60 mph | No details available |
| Top speed | 102 mph |
| Cylinders | 2 |
| Valves | 8 |
| Engine power | 90 bhp |
| Engine torque | 107.00 lbs/ft |
Dimensions
| Height | 1657 mm |
|---|---|
| Height inclusive of roof rails | No details available |
| Length | 3705 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1882 mm |
| Width including mirrors | No details available |
| Fuel tank capacity | 35.00 litres |
| Minimum kerb weight | 1165 kg |
Interior/exterior
| Interior features | Exterior features |
|---|---|
| 12V Socket | 15in Alloy Wheels - Off Road |
| Audio Controls on Steering Wheel | Body Coloured Door Mirrors |
| Automatic Climate Control | Door Handles - Black |
| Bluetooth Radio with Smartphone Cradle-USB-Aux In | Electrically Adjustable Heated Door Mirrors |
| Dualdrive Power Steering | Fix and Go Puncture Repair Kit |
| Floor Mats | Front Power Windows |
| Front Fog Lights | Front Tow Hooks in Brilliant Red |
| Height Adjustable Drivers Seat | Front and Rear Bumper with Ultrashine Silver Skid Plate |
| Height Adjustable Steering Wheel | Roof Bars - Ultrashine Silver |
| High Central Console | Summer Tyres |
| Leather Steering Wheel and Gear Knob |
Safety
| 6 Airbags |
| ABS with EBD |
| BAS - Brake Assistance System |
| ESP - ASR - Hill Holder |
| Remote Control Central Door Locking |
| Tyre Pressure Monitor System |
Please note
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.