- Telephone:
- 07836 248817 | 07836 248817
Key facts
Print summaryFinished In Sweet Candy Beige With Beige Cloth Interior,PAS,E/Windows Air Con,Remote C/Locking,CD Etc Etc 2 Owners 89,000 Miles With FSH And Having Just Been Serviced!Mot’d January 2027! ULEZ COMPLIANT! £35 Road Tax! Excellent Condition Throughout,Drives Superb Only £2990!! Call/Whatsapp 07836 248817 Or Email [email protected], Next MOT due 26/01/2027, Last serviced on 03/04/2026 at 89,609 miles, Full service history, Excellent bodywork, Interior - Excellent Condition, Tyre condition Good, New Aged Cream, 2 owners, Call/Text Or WhatsApp 07836 248817, £2,990
This car comes with
Windows - Dark Tinted Privacy Glass, Five Seat with Fix and Fold Rear Seat, Head Restraints - Rear x3 and Seatbelts, 12V Socket, 14in Steel Wheels, ABS - Anti-Lock Braking System, Airbags - Driver, Airbags - Passenger, Body Coloured Bumpers, Daytime Running Lights, Dualdrive Power Steering, EBD - Electronic Brakeforce Distribution, ESP - Electronic Stability Programme, Electric Front Windows, Fix and Go Puncture Repair Kit, Full Easy Wheel Cap, GSI - Gear Shift Indicator, Head Restraints - Front Anti-Whiplash, Head Restraints - Rear, ISOFIX Child Seat Attachments, Luggage Compartment - Courtesy Light, Manual Air Conditioning, Pollen Filter, Radio-CD and MP3 Player, Remote Central Locking, Roof Rails, Seats - Folding Rear Back, Speakers x6, Steering Wheel - Height and Reach Adjustment, Sunvisor - Drivers with Mirror, Tyre Pressure Monitor System, Window Airbags
- 202604011202795
- 2015
- 64
- £2,990
- 299
- 89,000
- Cars
- FIAT
- Panda
- VCNKkofr7CM=
Vehicle summary
Performance & economy
| Fuel consumption (urban) | 42.20 mpg |
|---|---|
| Fuel consumption (extra urban) | 65.70 mpg |
| Fuel consumption (combined) | 54.30 mpg |
| 0 - 60 mph | No details available |
| Top speed | 102 mph |
| Cylinders | 4 |
| Valves | 8 |
| Engine power | 69 bhp |
| Engine torque | 75.00 lbs/ft |
Dimensions
| Height | 1551 mm |
|---|---|
| Height inclusive of roof rails | No details available |
| Length | 3653 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1882 mm |
| Width including mirrors | No details available |
| Fuel tank capacity | 37.00 litres |
| Minimum kerb weight | 1015 kg |
Interior/exterior
| Interior features | Exterior features |
|---|---|
| 12V Socket | 14in Steel Wheels |
| Daytime Running Lights | Body Coloured Bumpers |
| Dualdrive Power Steering | Electric Front Windows |
| Height Adjustable Drivers Seat | Fix and Go Puncture Repair Kit |
| Manual Air Conditioning | Full Easy Wheel Cap |
| Radio-CD and MP3 Player | Roof Rails |
| Speakers x6 | |
| Steering Wheel - Height and Reach Adjustment |
Safety
| ABS - Anti-Lock Braking System |
| ASR - Anti-Slip Regulation |
| Airbags - Driver |
| Airbags - Passenger |
| EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
| ESP - Electronic Stability Programme |
| Exterior Temperature Sensor |
| GSI - Gear Shift Indicator |
| Hill Holder |
| ISOFIX Child Seat Attachments |
| MSR - Motor Slip Regulation |
| Remote Central Locking |
| Tyre Pressure Monitor System |
| Window Airbags |
Please note
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.