- Telephone:
- 07836 248817 | 07836 248817
Key facts
Print summaryNext MOT due 28/03/2027, Last serviced on 28/03/2026 at 127,376 miles, Full service history, Clean bodywork, Interior - Clean Condition, Tyre condition Good, Blue, 3 owners, Call/Text Or WhatsApp 07836 248817, £1,690
This car comes with
15in Alloy Wheels (195/50 Tyres) with Locking Wheel Nuts, 60/40 Split Folding Back and Fixed Cushion, Accessory Power Socket (12V), Anti-Lock Brakes, Emergency Brake Assist (EBA), Body Coloured Bumpers, Body Coloured Rear Spoiler, Centre Console, Centre High - Mounted Rear Brake Light, Centre Rear Seat Belt, Drivers Airbag, Drivers Knee Airbag, Electric Power Assisted Steering (EPAS), Electrically - Operated Front Windows with One - Touch Lowering/Closing on Drivers Side, Electrically - Operated/Heated Door Mirrors with Integrated Side Indicators, Electronic Brake - Force Distribution (EBD), Electronic Stability Programme (ESP), Four Front Speakers, Front Fog Lights with Chrome Bezel Rings, Front Side Airbag (Head and Thorax), Front and Rear Head Restraints, ISOFIX Mounting Brackets for Child Seat (Rear Outer Seats Only), Immobiliser, Leather Gear Knob, Leather Trimmed 3 - Spoke Steering Wheel, Manual 4 - Way Driver Seat Adjust, Manual Air-Conditioning, Passengers Airbag, QuickClear Heated Windscreen, Radio/CD, MP3 Compatible, Multifunctional 2 - Line Display, AUX Connection, Rake and Reach Adjustable Steering Column, Remote Audio Controls, Remote Central Locking with Two Keys, Seat Buckle Pre-Tensioners on Front Seat Belts, Traction Assist, Trip Computer, Two Cup Holders, Tyre Mobility Kit, Upholstery Cloth
- 202604021259435
- 2012
- 12
- £1,690
- 169
- 127,000
- Cars
- FORD
- Fiesta
- yZ3GJg0hZNU=
Vehicle summary
Performance & economy
| Fuel consumption (urban) | No details available |
|---|---|
| Fuel consumption (extra urban) | No details available |
| Fuel consumption (combined) | No details available |
| 0 - 60 mph | 12.2 seconds |
| Top speed | 109 mph |
| Cylinders | 4 |
| Valves | 16 |
| Engine power | 94 bhp |
| Engine torque | 94.41 lbs/ft |
Dimensions
| Height | 1433 mm |
|---|---|
| Height inclusive of roof rails | No details available |
| Length | 3950 mm |
| Wheelbase | 2489 mm |
| Width | 1722 mm |
| Width including mirrors | No details available |
| Fuel tank capacity | 42 litres |
| Minimum kerb weight | No details available |
Interior/exterior
| Interior features | Exterior features |
|---|---|
| 2 Front Speakers | 16in - Alloy Wheels |
| Air Conditioning | Body Colour Rear Spoiler |
| Driver Seat Height Adjust | Bumpers - Body Colour |
| Heated Rear Screen | Power Heated Mirrors |
| Leather Gearknob | Rear Wash/Wipe |
| Leather Steering Wheel | |
| Map Reading Lights/Aesthetic Lighting | |
| QuickClear Heated Windscreen | |
| Quickclear Heated Windscreen | |
| Radio/CD, MP3 Compatible with 2-Line Display and Aux In | |
| Reach and Rake Steering Wheel | |
| Remote Control for Audio | |
| Split Rear Seats | |
| Trip Computer | |
| Upholstery Cloth | |
| Windows - Power Front One-Shot |
Safety
| Airbag - Driver |
| Airbag - Driver Seat Head Thorax |
| Airbag - Front Passenger |
| Airbag - Front Side |
| Airbag - Knee Driver |
| Anti-Lock Brakes (ABS) and Emergency Brake Distribution (EBD) |
| Centre Rear Seat Belt |
| Electronic Brake Force Distribution (EBD) |
| Front Fog Lights |
| Head Restraints Front/Rear |
| Immobiliser |
| Power - Assisted Steering |
| Remote Double Locking |
| Third Brake Light |
| Tyre Mobility Kit |
Please note
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.