- Telephone:
- 07836 248817 | 07836 248817
Mercedes-Benz C Class 1.8 C180 Kompressor Avantgarde SE Saloon 4dr Petrol Automatic (193 g/km, 143 bhp) ULEZ COMPLIANT! FSH!
Key facts
Print summaryFinished In Cubanite Silver With Black Half Leather Interior,PAS,E/Windows,Remote C/Locking,Climate Control,Cruise Control,Alloys,Parking Sensors,CD Etc Etc Only 137,000 Miles With FSH! (13 Service Stamps!) All Old Original mot’s Since 3 Years Old!Mot’d April 2027!! Full Book Pack! 2 Keys! ULEZ COMPLIANT! Absolutely Immaculate Throughout Drives Superb Only £1990!! Call/Whatsapp 07836 248817 Or Email [email protected], Next MOT due 19/04/2027, Last serviced on 01/04/2025 at 131,156 miles, Full service history, Excellent bodywork, Interior - Excellent Condition, Tyre condition Good, Cubanite Silver, 4 owners, Call/Text Or WhatsApp 07836 248817, £1,990
This car comes with
Full Service History, 2 Keys, Adjustable Steering Column/Wheel, Air Bag Driver, Air Bag Passenger, Air Bag Side, Alarm, Alloy Wheels (16in), Anti-Lock Brakes, Armrest, Auto Dimming Rear-View Mirror, Automatic Climate Control, Central Door Locking, Centre Rear Seat Belt, Climate Control, Computer, Cruise Control, Electric Windows (Front/Rear), Electronic Stability Programme, Front Fog Lights, Head Air Bags, Head Restraints, Immobiliser, In Car Entertainment (Radio/CD), Mirrors External (Electric Heated/Folding), Mirrors Internal, Paint Metallic, Power Socket, Power-Assisted Steering, Seat Height Adjustment (Electric Driver/Passenger), Side Protection Mouldings, Spare Wheel (Space Saver), Speakers, Steering Wheel Mounted Controls, Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors, Upholstery Cloth
- 202604171649773
- 2006
- 56
- £1,990
- 199
- 138,000
- Cars
- MERCEDES BENZ
- C Class
- zAzlrfRDeSI=
Vehicle summary
Performance & economy
| Fuel consumption (urban) | 24.1 mpg |
|---|---|
| Fuel consumption (extra urban) | 46.3 mpg |
| Fuel consumption (combined) | 34.4 mpg |
| 0 - 60 mph | 9.9 seconds |
| Top speed | 137 mph |
| Cylinders | 4 |
| Valves | 16 |
| Engine power | 143 bhp |
| Engine torque | 162.27 lbs/ft |
Dimensions
| Height | 1427 mm |
|---|---|
| Height inclusive of roof rails | No details available |
| Length | 4526 mm |
| Wheelbase | 2715 mm |
| Width | 1728 mm |
| Width including mirrors | No details available |
| Fuel tank capacity | 62 litres |
| Minimum kerb weight | 1455 kg |
Interior/exterior
| Interior features | Exterior features |
|---|---|
| Adjustable Steering Column/Wheel | Alloy Wheels (16in) |
| Armrest | Auto Dimming Rear-View Mirror |
| Automatic Climate Control | Mirrors External (Electric Heated/Folding) |
| Climate Control | Paint Metallic |
| Computer | Side Protection Mouldings |
| Cruise Control | Spare Wheel (Space Saver) |
| Electric Windows (Front/Rear) | |
| In Car Entertainment (Radio/CD) | |
| Mirrors Internal | |
| Power Socket | |
| Seat Height Adjustment (Electric Driver/Passenger) | |
| Speakers | |
| Steering Wheel Mounted Controls | |
| Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors | |
| Upholstery Cloth |
Safety
| Air Bag Driver |
| Air Bag Passenger |
| Air Bag Side |
| Alarm |
| Anti-Lock Brakes |
| Central Door Locking |
| Centre Rear Seat Belt |
| Electronic Stability Programme |
| Front Fog Lights |
| Head Air Bags |
| Head Restraints |
| Immobiliser |
| Power-Assisted Steering |
Please note
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.