- Telephone:
- 07836 248817 | 07836 248817
Vauxhall Astra Gtc 1.6 CDTi ecoFLEX Limited Edition Coupe 3dr Diesel Manual Euro 6 (s/s) (136 ps) Sorry Now Sold!!
Key facts
Print summaryFinished In Stunning Glazier White With Full Black Leather Interior,PAS,E/Windows, Sat Nav,Remote C/Locking,Air Con,Alloys,CD EtcEtc One Owner Since New! 95,000 Miles With Some Service History And Having Just Been Serviced! Mot’d May 2027! (No Advisories) £35 Road Tax! Excellent Condition Throughout,Drives Superb Only £3990!!, Next MOT due 12/05/2027, Last serviced on 12/05/2026 at 96,080 miles, Part service history, Excellent bodywork, Interior - Excellent Condition, Tyre condition Good, Glazier White, 2 owners, Call/Text Or WhatsApp 07836 248817, £3,990
This car comes with
12V Power Socket - Front, 20 Watts Per Channel Output, 20in Alloy Wheels - Bi-Colour, ABS - Anti Lock Brakes, AUX Connection, Air Blend Heater with Six Speed Fan, Air Conditioning, Air Recirculation System, Airbags - Curtain, Airbags - Front Side Impact, Airbags - Passenger, Airbags - Passenger Deactivation, Alarm - Remote Control Ultrasonic, Black Trim on Door Pillars, Bluetooth - Voice Control, Body-Colour Upper Grille, Body-Coloured Rear Roof Spoiler, Brake Fade Assist - Hydraulic, Brake Light - LED Centre, Brake Lights - Adaptive, Bumpers - Body Coloured, Bumpers - Body Coloured Sports Style Front and Rear, Burst-Proof Door Locks and Anti-Jam Door Design, CBC - Cornering Brake Control, Cabin Interior Courtesy Light Operated by Door Switches, Cruise Control, DMB Digital Radio, Dark Style Tail Lights, Daytime Running Lights, Deadlocks, Deformation Zones Front and Rear, Digital Clock with Automatic RDS Time Adjustment, Door Handles - Body Coloured, Door Handles - Interior - Chrome Effect, Door Inserts - Jet Black-Dolomite Pearl Effect, Door Mirror - Driver Side - Wide-Angle, Door Mirrors - Body Coloured, Door Mirrors - Electric - Heated, Drivers Airbag, Drivers Internal Central Locking Switch, Dual Tone Horn, EBA - Electronic Brake Assist, EBD - Electronic Brakeforce Distribution, ESP Plus - Electronic Stability Programme, Electric Windows - Front with Safety Autoreverse and One Touch Facility, Electronic Engine Deadlock Immobiliser, Electronic Odometer and Trip Odometer, Electronic Theft Protection For Audio Equipment, Ellipsoid Headlights, Emergency Brake Assist, Emergency Tyre Inflation Kit, Folding Key, Front Door Pockets, Front Map Reading Lights Integral with Courtesy Light, Front Passengers Seat Height Adjuster, Fully Carpeted Luggage Area, Glovebox - Illuminated, Head Restraint - Height Adjustable Outer Rear Seat, Head Restraints - Active Safety Front Seats, Headlights - Dark Style, Headlights - Electric Beam Levelling, Height-Adjustable Front Seat Head Restraints, ISOFIX Child Seat Restraint System for Outer Rear Seats Incorporating Top Tether, Illuminated Luggage Area, Inserts - Dolomite Pearl Effect Centre Console and Door Inserts, Instrument Panel Light Dimmer, Key Left in Ignition Audible Warning, Laminated Windscreen, Lights On Audible Warning, Load Restraining Eyes, Locking Wheel Nuts, Luggage Compartment Cover, Mobile Phone System with Bluetooth Connectivity, Multifunction Display, Pedal Release System, Pollen Filter, Power Assisted Steering, RDS - Radio Data-Traffic System, Radio - AM-FM with 36 Station Presets, Radio - CD Player MP3 Player - CD400+, Rake and Reach Adjustable Steering, Rear Lower Skirt, Reinforced Passenger Safety Cell, Remote Central Locking, Seatbelt Unfastened Warning Light for Front Seats, Seats - Anti-Submarining Ramps - Front, Seats - Drivers Height Adjustment, Seats - Rear Split Folding 60-40, Shark Fin-Integrated Aerial, Side Impact Protection Beams, Side Window Demist Air Vents and Adjustable Face-Level Air Vents, Speakers - x6, Sports Suspension, Steering Column - Energy Absorbing, Steering Wheel - 3 Spoke Leather Covered and Chrome Bezelled, Steering Wheel - Mounted Audio Controls, Storage - Box on Lower Facia, Storage Pockets on Front Seat Backs, Straight Line Stability Control, Sunvisors - Twin with Covered Illuminated Vanity Mirrors, Traction Control, Twin Gas Assisted Tailgate Struts, Tyre Pressure Monitoring System, USB Connection with iPod Control, VIN - Visible Vehicle Identification Number, Windows - Dark Tinted Rear, Windows - Tinted
- 202605122343790
- 2016
- 65
- £3,990
- 399
- 96,000
- Cars
- VAUXHALL
- Astra GTC
- JC+LQ7W8YYM=
Vehicle summary
Performance & economy
| Fuel consumption (urban) | 56.50 mpg |
|---|---|
| Fuel consumption (extra urban) | 70.60 mpg |
| Fuel consumption (combined) | 65.70 mpg |
| 0 - 60 mph | 9.50 seconds |
| Top speed | 123 mph |
| Cylinders | 4 |
| Valves | 16 |
| Engine power | 134 bhp |
| Engine torque | 236.00 lbs/ft |
Dimensions
| Height | 1482 mm |
|---|---|
| Height inclusive of roof rails | No details available |
| Length | 4466 mm |
| Wheelbase | 2695 mm |
| Width | 2020 mm |
| Width including mirrors | No details available |
| Fuel tank capacity | 56.00 litres |
| Minimum kerb weight | No details available |
Interior/exterior
| Interior features | Exterior features |
|---|---|
| 12 Volt Electrical Accessory Socket in Front Centre Console | 20in Alloy Wheels - Bi-Colour |
| Air Conditioning with Air Recirculation | Body-Colour Door Handles |
| Armrest - Front Centre with Storage Facility | Body-Colour Upper Grille |
| Automatic Lighting Control with Tunnel Detection | Bumpers - Body Coloured Sports Style Front and Rear |
| Central Storage Facility with Twin Covered Drinks Holders | Dark Tinted Rear Windows |
| Daytime Running Lights | Door Mirrors - Body Colour |
| Digital High Beam Assist | Electrically Operated Front Windows with Safety Autoreverse and One-Touch Facility |
| Digital Radio with Integrated Aerial | Emergency Tyre Inflation Kit |
| Drivers and Front Passengers Seat with Height Reach and Recline Adjustment | Gas Assisted Tailgate Struts |
| Electric Headlight Beam Levelling | Heated Rear Window with Automatic Timed Cut-Off |
| Electro-Chromatic Anti Dazzle Rear View Mirror | Laminated Windscreen |
| Front Door Pockets | Locking Wheel Nuts for Alloy Wheels |
| Fully Carpeted Luggage Area | Manually Foldable Door Mirrors |
| HiPerStrut Front Suspension | Tinted Windows |
| Jet Black-Piano Black-Effect Centre Console and Jet Black-Piano Black Door Inserts | Twin Electrically Adjustable - Heated Door Mirrors |
| LED Centre Brake Light | Twin-Jet Windscreen Washer Nozzles |
| Lights On Audible Warning | VXR Body-colour Rear Roof Spoiler |
| Load Restraint Lashing Eyes | |
| Luggage Compartment Cover | |
| Mobile Phone System with Bluetooth | |
| Multi Function Display | |
| Navi 650 | |
| Power Assisted Steering | |
| Rain Sensitive Windscreen Wipers | |
| Seats - Sports Front | |
| Sports Suspension | |
| Steering Column - Adjustable for Reach and Rake | |
| Steering Wheel - Mounted Audio Controls | |
| Storage Box On Drivers Side Lower Facia | |
| Storage Pockets on Front Seat Backs | |
| Suspension - Rear Semi Independent-Watts Link-Gas Pressure Dampers | |
| Three-Spoke Chrome-Bezelled Perforated Leather-Covered Steering Wheel | |
| USB Connection with iPod Control |
Safety
| ABS - Anti-Lock Braking System |
| Adaptive Brake Lights |
| Airbag - Drivers |
| Airbags - Front Passenger |
| Airbags - Front Seat Side-Impact |
| Burst-Proof Door Locks and Anti-Jam Door Design |
| CBC - Cornering Brake Control |
| Cruise Control |
| Deformation Zones Front and Rear |
| Digital Clock with Automatic RDS Time Adjustment |
| Drivers and Front Passengers Lap Belt Pretensioner System |
| EBD - Electronic Brakeforce Distribution |
| ESP - Electronic Stability Programme Plus |
| Electronic Odometer and Trip Odometer |
| Electronic Theft Protection For Audio Equipment |
| Emergency Brake Assist |
| Energy Absorbing Steering Column |
| Engine Deadlock Immobiliser |
| Five Lap and Diagonal Inertia-Reel Seatbelts |
| Folding Key |
| Freewheeling Door Locks |
| Front Body Lock Diagonal Seatbelt Pretensioner System |
| Front Seatbelt Force Limiters |
| Full Length Curtain Airbags |
| HBA - Hydraulic Brake Fade Assist |
| ISOFIX Child Seat Mountings Incorporating Top Tether Anchor Points Located on Outer Rear Seats |
| Key Left in Ignition Audible Warning |
| Multi-Function Trip Computer |
| Parking Brake On - Low Brake Fluid Level - Low Fuel Level Warning Lights |
| Pedal Release System |
| Reinforced Passenger Safety Cell |
| Remote Control Central Deadlocking |
| Remote Control Ultrasonic Security Alarm System |
| Rev Counter |
| Reversing Light - Rear Fog Light - Hazard Warning Lights - Side Repeat Indicators |
| Seatbelt Unfastened Warning Light for Front Seats |
| Service Interval Monitor |
| Side Impact Protection Beams |
| Straight Line Stability Control |
| TPMS - Tyre Pressure Monitoring System |
| Traction Control |
| VIN - Visible Vehicle Identification Number |
Please note
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.