- Telephone:
- 07836 248817 | 07836 248817
Key facts
Print summaryFinished In Pasadoble Red With Grey And Ivory Ambience,PAS,E/Windows,Remote C/Locking,Air Con,Bluetooth,CD Etc Etc Only 67,000 Miles With FSH! Mot’d November,£35 Road Tax! ULEZ COMPLIANT! Excellent Condition Throughout Drives Superb Only £2890!! Call/Whatsapp 07836 248817 Or Email [email protected], Next MOT due 29/11/2026, Last serviced on 13/01/2026 at 67,704 miles, Full service history, Excellent bodywork, Interior - Excellent Condition, Tyre condition Good, Pasadoble Red, 5+ owners, Call/Text Or WhatsApp 07836 248817, £2,890
This car comes with
Blue & Me with USB port, 14in Steel Wheels, 4 speed ventilation System & recirculating mode, Black Electric adjust door mirrors, Black ambience, Folding Rear Seatbacks, Ivory ambience
- 202601129089375
- 2013
- 63
- £2,890
- 289
- 67,000
- Cars
- FIAT
- 500
- yjFtmgZjhOc=
Vehicle summary
Performance & economy
| Fuel consumption (urban) | 44.10 mpg |
|---|---|
| Fuel consumption (extra urban) | 65.70 mpg |
| Fuel consumption (combined) | 55.40 mpg |
| 0 - 60 mph | No details available |
| Top speed | 99 mph |
| Cylinders | 4 |
| Valves | 8 |
| Engine power | 69 bhp |
| Engine torque | 75.00 lbs/ft |
Dimensions
| Height | 1488 mm |
|---|---|
| Height inclusive of roof rails | No details available |
| Length | 3546 mm |
| Wheelbase | 2300 mm |
| Width | 1627 mm |
| Width including mirrors | No details available |
| Fuel tank capacity | 35.00 litres |
| Minimum kerb weight | 2 kg |
Interior/exterior
| Interior features | Exterior features |
|---|---|
| 4 speed ventilation System & recirculating mode | 14in Steel Wheels |
| Black Electric adjust door mirrors |
Safety
| No details available |
Please note
This includes MPG figures which are calculated under European Standards, in test conditions, and will vary under normal driving conditions. The information displayed above describes the typical specification of the most recent model of this vehicle. It is not the exact specification for the actual vehicle being offered for sale which may vary. Specifications for older models may also vary. Please contact us prior to purchase to confirm the exact specification of this vehicle.